2021 Teknoloji Trendleri – Bizi Neler Bekliyor?

Bugünlerde tarihte hiç olmadığı kadar hız kazanmış olan teknoloji konusundaki trendlere göz atacağız. İşte adını sıkça duyacağımız 2021 teknoloji trendleri…

Teknoloji uzmanlarının tahminine göre, 2021 yılında teknolojide büyük değişiklikler olacak. Sağlık, teknoloji, bilim, kültür ve iş alanlarında 2021 teknoloji trendlerinde pek çok değişiklik bizleri bekliyor. Teknoloji trendleri insanların hayatlarına yön veren bir güç olarak kabul edilebilir. Günümüzde Covid-19 nedeniyle hayatımızdaki köklü değişikliklere teknoloji sayesinde farklı bir boyut kazandırdık. Gelecek sene içerisinde hayatımıza dahil olması öngörülen bazı teknoloji trendlerine hep birlikte bakalım.

1. Yapay Zeka

Yapay Zeka

Yapay Zeka teknolojileri, günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Günümüzde birçok şirket ve kuruluş yapay zekayı organizasyon yapısının bir parçası haline getirmeye odaklanıyor. Hepimizin aşina olduğu Siri, Google Asistan ve Alexa’nın bile yeteneklerinin çok ötesinde teknolojilere merhaba diyeceğiz. Bir zamanlar sadece bilim kurgu filmlerinde görülen icatlar günlük hayatta yerlerini almaya ve insan hayatına adapte olmaya devam ediyor. Hayatımızın bundan sonraki aşamasında ne tür yenilikler bizi bekliyor, teknolojik gelişmelerin devamında yapay zekanın da gelişimini ve hayatlarımızı nasıl değiştireceğini hep beraber göreceğiz.

2. Token Smart Ring

Size bir aksesuarın tüm kilitlerin anahtarı olduğunu söylesek, çok fazla bilim kurgu filmi izliyorsunuz diyebilirsiniz. Ancak Token Ring ile arabanızı kumanda edebilir, ödemelerinizi yapabilir, evinizin kapısını açıp kapatabilirsiniz. Parmak izi sensörü sayesinde sadece size ait olan bu cihaz ile hayatınızın cüzdan, ev & araba anahtarı, otobüs bileti, kredi kartı karmaşasından kurtarabilirsiniz.

3. Sanal Gerçeklik

VR Teknolojisi

2021’de en çok karşımıza çıkacak trendlerden biri de Sanal Gerçeklik. Eğitimden eğlenceye birçok sektörde kullanılan bu trend ile kişiye sanal bir ortamda tüm gerçekliğiyle anı yaşama fırsatı sunuyor. Samsung, Oculus ve Google halihazırda Sanal Gerçeklik pazarında önemli çalışmalar sürdürüyorlar.

Sanal gerçeklik ilk piyasaya çıktığında oyun ve eğlence sektöründe popülerdi. Sanal gerçeklik oyunlarını konu edinen Yapımcı ve yönetmen Steven Spielberg’in, Ernest Cline’ın aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan “Başlat: Ready Player One” filmini izlemenizi tavsiye ederim.

4. Giyilebilir Sanal Sinema

WiFi’ye bağlanabilen giyilebilir sanal sinemalar hayal edin

Siz de sevdiğiniz bir filmi sinemada izlemeye bayılanlardan mısınız? O zaman hazır olun. Evden çıkmadan aynı zevki yaşayabileceğiniz bir ürün geliyor. Giyilebilir Sanal Sinema, kullanıcılara 1080p çözünürlükle video izleme deneyimini sunacak olan gözlük, kulaklıklarında da daha rafine bir deneyim için gürültü giderme teknolojisi kullanıyor.

5. Robot Evcil Hayvanlar

Robot Evcil Köpek

Petoi Bittle adındaki ve avuç içi boyutlarındaki bu robot köpek, kullanıcılara bir evcil hayvanla eğlenceli ve eğitici bir deneyim vadediyor. Robot köpeğin, kolayca hareket etmesine yardımcı olan yaylı ayakları bulunuyor. Kullanıcılar, köpeklerini isterlerse programlayarak eğitebiliyor ve bu da onları kodlama ve STEM eğitimi konusunda da geliştiriyor.

6. Drone ile Teslimat

Drone ile teslimat

Hayatımıza girdiğinde daha çok gözlem ve savunma amacıyla kullanılan drone teknolojisinin ilerleyen yıllarda taşımacılık sektörüne de giriş yapacağı haberini paylaşalım. İlk olarak sadece ABD’de başlayacak olan drone ile teslimat teknolojisi Amazon’un öncülük ettiği bir gelişme. Aslında ilk olarak 2016’da denenen bu teknolojinin yaygın hale gelmesi için sağlam bir altyapı çalışması gerekiyor.

7. Akıllı Tarım Robotları

Robotlar piyasaya çıkmaya başlandığından beri en büyük tartışma konusu robotların insanların yerini alıp almayacağı idi. Cambridge Üniversitesi’nde geliştirilen Vegebot’lar yapay zeka ile donatılmış. Bu robotlar tarladaki ürünlerin ne zaman hasat edilmeye hazır olduğunu belirlemek için karmaşık bir sistem kullanıyor.

Akıllı Tarım Robotları ile Tarım sektöründe de bir iyileştirme olduğu açıkça gözükmektedir. Robotlar herhangi bir müdahaleye gerek olmadan mahsulü hasat etmek için bir kesme sistemi de kullanıyor. 2021’de daha çok denemeye tabi tutulacak bu teknolojiyi yakın gelecekte tarlalarda bolca görebiliriz.

Akıllı Tarım Robotu: Vegebot

Bu yazımızda 2021 teknoloji trendleri konusunu işledik. Bu tarz konular ilginizi çekiyorsa diğer güncel yazılarımızı incelemek için tıklayabilirsiniz.

Sitemizin resmi instagram hesabını takip etmek isterseniz:  @theGEMBA

“Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol”