Cyberbunker İçin Mahkeme Süreci Başladı

Eski Alman askeri sığınağını dark web imparatorluğuna çevirmekle suçlanan Cyberbunker için dava süreci başladı. Sekiz şüpheli siber suçlu 249 binden fazla yasa dışı çevrim içi suça yardım ve yataklık etmekle yargılanıyor. Uluslararası medyada ise tüm bunların yanında Cyberbunker’ın soğuk savaştan kalma dört katı yer altında, yer üstünde ise bir katıyla toplamda beş katlı askeri sığınağı fazlaca dikkat çekti.

Cyberbunker Davası – 249.000’den Fazla Yasa Dışı Çevrim İçi Suçla Yargılanan Sekiz Sanık

Cyberbunker (Siber Sığınak), dark web kullanıcılarına hizmet veren bir sunucu hizmeti sağlayıcısı. Dünyanın dört bir tarafından suçluların milyon dolarlar değerinde yasa dışı işlemler yapmasına olanak sağlıyor Cyberbunker. Uzun yıllar süren çalışmaların sonucunda Almanya’nın şimdiye kadarki en büyük siber suç davası başlıyor.

Mahkemenin ilk günü yargıcın sadece suçları okuması tam iki saat sürdü. Mahkemede sekiz sanıktan üç tanesine hayat hikayelerini anlatma fırsatı verildi.

Yaşları 20 ile 60 arasında değişen 4 Hollandalı, 3 Alman ve bir Bulgar şüpheli 249 binden fazla yasa dışı işleme olanak sağlamakla suçlanıyor. Elebaşının 60 yaşındaki Hollanda vatandaşı Johan Xennt olduğu söyleniyor. Johan 2013 yılının sonlarına doğru beş katlı eski askeri sığınağı satın almıştı. Hatta Johan’ın sığınağı çok iyi bildiği çünkü 1980-1990 yıllarında sığınakta bilgisayar programcısı olarak çalıştığı da bilgiler arasında. Johan bu suçlamalara karşı sunucularda barındırılan içerikten haberi olmadığını söylüyor.

Müfettişlerin incelemeleri hala devam ediyor. Müfettişlere göre Cyberbunker sunucuları aracılığıyla; uyuşturucu kaçakçılığından çocuk pornografisine, siber saldırılardan cinayet emirlerine, çalınan verilerden sahte paralara, kimlik sahteciliğine pek çok suç işlenmiş durumda. Ayrıca Cyberbunker sadece bu suçlara yardım ve yataklık etmekten değil, birkaç siber saldırıdan da yargılanacak.

Eğer sekiz şüpheli siber zanlı suçlu bulunursa on beşer yıl hapis ile yargılanacaklar. Ayrıca davanın 2021 yılına kadar devam etmesi öngörüler arasında.

Düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. Çok daha fazla güncel makale için buraya tıklayabilir, en yeni makalelerden anında haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.