Girişimcilik Çocukken Başlar!

Girişimcilik çocukken başlar! Girişimci olmak için gereken girişimci özellikleri ve becerileri nelerdir? Daha fazlası için hemen tıklayın!

Çoğu kişi yıllar geçtikçe girişimcilik ruhlarını ve özelliklerini keşfederler. Hatta bazı insanlar yanlışlıkla girişimci oluyorlar yani gelecek planları doğrultusunda olmadan. Girişimcilerin maalesef ki çoğu kısmı girişimcilik farkındalığına ilerleyen yaşlarında varıyorlar. Aldıkları eğitim, ailesel faktörler veya farkındalıklarını oluşturacak herhangi bir konuşma. Bu listeyi uzatabiliriz. Fakat bir an için şunu düşünmenizi istiyoruz. Girişimcilik farkındalığımız daha küçükken başlasaydı daha iyi olmaz mıydı? Girişimcinin ihtiyacı olan değiştirilebilir ve geliştirilebilir özellikler küçüklükken öğretilmelidir. Girişimci özellikleri nelerdir, bir girişimci olmak için hangi özellikleri küçüklükten öğrenmemiz gerekiyor?

Girişimcilik çocukken başlar! Girişimci özellikleri nelerdir?

Girişimcilik Çocukken Başlar! Girişimci Özellikleri Nelerdir?

Girişimci özellikleri küçük yaşlardan öğretilmesi gerekmektedir. Çocuklarımıza erken yaşta girişimcilik becerileri kazandırmak ise ilerleyen yıllarda meyvesini vererek onların karşılaşacakları engelleri kolayca aşmasını sağlar. Çocuklarımızın geleceğin başarılı girişimcisi olmasını istiyorsak onlara öğretmemiz gereken bazı temel beceriler var. Gelin birlikte bu becerilerden bazılarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

1. Yenilik ve Yaratıcılık

Girişimci özelliklerinden en önemlisi yenilik ve yenilikçiliktir. Günümüz dünyasında teknoloji, bilim ve toplum gelişmeye ve ilerlemeye devam ediyor. Özellikle teknolojinin gelişimi artan bir ivme ile yükseliyor ve takip etmek daha zorlaşıyor. Ebeveyn olarak çocuklara nasıl yaratıcı ve yenilikçi olunacağını öğretmek artık her zamankinden daha önemlidir. Çocukların sadece bilgisayar oyunu oynayarak sınırlı kalmasına izin vermeyin. Oyun oynarken çok yaratıcı oluyorlar. Bu yüzden sadece bilgisayar değil diğer oyuncakları kullanmalarını kontrol edin. En önemlisi ise hazır kurulu ve yaratıcılık gerektirmeyen oyunlara gerek çok da olmaya bilir. Düşündürüp, bir şeyler ortaya koyacağı oyuncak ve oyunları tercih edin.

2. Başarısızlığı ve Dayanıklılığı Öğretin!

Çoğumuzun bildiği gibi hayat yenilgiler ile doludur. Böyle bir durum da var ki bunun üstesinden gelebilmek için biraz duyarsız olmalısınız.  Birçok girişimci her gün reddedilir. Aldığı darbeleri etkisiz hale getirmek isteyen her girişimci dayanıklı ve kararlı olmalıdır. Kesinlikle çocukların fikir, düşünce ve duygularını açıklamasına, istediği gibi ifade etmesine izin vermeliyiz. Yaşadığı veya yaşayacağı başarısızlıklarda ise dünyanın sonu olmadığını anlamalarına yardımcı olun.

3. Çalışkanlık ve Meraklılık

Büyük ve başarılı girişimcilere baktığımızda asla çalışmaktan ve gelişmekten korkmuyorlar. Azimle hedefe ulaşmak için çalışmanın önemli bir özellik olduğunu kendilerinin anlamalarını sağlamamız lazım. En başarılı girişimcilerden bazıları şirketlerinde siperlerde çalışıyor. Onlara, onları meşgul etmekten daha fazlasını yapan önemli sorumluluklar verin.

İlgisini çekecek, keşif içerisine girmesini sağlayacak bilgi dürtüleri yapın. Girişimciler hayatları boyunca sürekli öğrenme halindedir. Bu doğrultuda da sürekli kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Çocuklarınızı yeni hobiler edinmeye teşvik edin. İlgilendikleri şey sıradan olsun veya olmasın. İlgilendikleri şeyin peşinden gitmelerine izin verin ve yardımcı olun.

4. Özgüven

Girişimcilikte önemli durumlardan birisi de risk almaktır. Girişimcinin kendisine ve yeteneklerine inanması başarılı bir hayatın temelini atması için önemli faktörlerdir. Çocuklarınızı motive edin. Yaşadıkları başarısızlıklarda kendilerini suçlu hissettirmek yerine onlara bol miktarda güvence verin. Çocuklarınızın fikirlerine önem verdiğinizi gösterin ve bazı şeyler hakkında karar vermelerine izin verin. Bazı kararlar istediğiniz gibi olmasa da bırakın deneyerek öğrensinler.

5. Empati

Empati sadece bir girişimci için değil genel olarak bir insan olarak sahip olmamız gereken özelliktir. Emin olun hiç kimse bencil biri için çalışmak istemez ve bu duruma katlanmaz. Başkalarıyla ilgilenebilmek ve onlara destek olabilmek liderlik becerileri arasında çok önem verilmeyen becerilerdendir. Başarılı girişimcilere baktığımızda pozitif ilişkiler kurmaya ve karşısındaki kişiyle empati yapabilmeye özen gösterir. Çocuklarınızın fikirlerine önem verdiğinizi göstererek onlara birey olduklarını hissettirin. Böylece duygularını dışa vurmayı ve kendilerini başkalarının yerine koymayı öğreneceklerdir.

6. İyimserlik

Olaylara iyimser bakması ve tepkiler vermesi gelecekte de bu şekilde devam etmesini sağlayacaktır. Dünyanın daha iyi bir yer olabileceğine inanır ve bunu gerçekleştirmek için çalışırlar. Girişimcilik projelerinde de daha topluma yarar iyimser projeler düşünürler. İyimser olmak ise hem sağlık açısından hem de sosyal hayatta birçok avantajı beraberinde getirir. Çocuğunuza ilham verici öyküler anlatın ve dünyaya daha güzel bakmalarını sağlayın.

7. Topluma Yarar Sağlamak

Sosyal sorumluluk girişimci için oldukça önem arz ediyor. Bu yüzden girişimci olması için bu kavramın önemini iyice kavramaları gerekmektedir. İleri görüşlü insanlar dünyayı yalnızca kendileri için değil herkes için daha iyi hale getirmek için çalışırlar. Çocuğunuzu toplumdaki insanları ayırt etmek ve dışlamanın yanlış olduğunu anlatarak yardımlaşmanın önemini anlatabilirsiniz. Onlara, yaşlı insanları karşıdan karşıya geçirmek ya da tutkulu oldukları bir şey için para toplamak gibi görevler verin.

Düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. Diğer kariyer motivasyon yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.
Bizlere Instagram adresimizden ulaşabilirsiniz @theGemba