KÖR NOKTA

“Kör nokta” denildiği zaman aklınızda ne canlanıyor? Çünkü kör noktanın birçok alanda farklı tanımları vardır. Mesela, trafikte sürücünün geriden gelenleri aynasında göremediği bölgeye ya da gözün ağ tabakasının (retina) art duvarında görme sinirlerinin girdiği, çanak ve koni hücrelerinin bulunmadığı noktaya kör nokta denir. Yani iki tanıma da bakacak olursak kör nokta için hassas ve kilit bir nokta diyebiliriz. Peki bizim kendi yaşantılarımızda kör noktalarımız var mıdır?

Babasını hiç tanımamış ve annesi uyuşturucu müptelası olan Afro-Amerikan normalden iri olan ve 13 kardeşinin arasında hiç ilgi görmeyen Michael Oher’ın hikayesine bakalım.

Michael Oher’ın Hikâyesi

Yeni başladığı okulda herkesten hem renk, hem de görünüş olarak farklı olan Oher, içine kapanık ve çok konuşmayan biridir. Yanında poşette taşıdığı yedek üstten başka bir şeyi ve kalacak yeri olmayan Oher, bir gün çok soğuk ve yağışlı bir havada ısınmak için spor salonuna giderken yolu Tuohy ailesi ile kesişir. Bu aile ona evini açar, onunla ilgilenir ve daha sonra onu evlatlık edinir. Okuma ve yazması olmayan Oher’ın bir özelliği ve bir de yeteneği vardır. Özelliği, okulda yapılan testlerde koruma içgüdüsü %98 çıkmıştır. Yeteneği ise spora yatkınlığıdır. İri olması da Amerikan futbolu için büyük bir avantajdır.

Amerikan futbolunda rakibin kör noktasını bul ve hücum et şekilde bir terim duydum. Rakibin kör noktası… Ne demek isteniyor burada? Onu alt edebileceğimiz nokta?

Yani kör noktamız bizi biz yapan hassas temellere dayanıyor olabilir mi?

Kör noktanın en başta bahsettiğim iki tanımdan daha fazlası olduğunu John Lee Hancock’da düşünmüş olmalı ki bahsettiğim hayat hikayesini kaleme alıp yönetmenlik koltuğuna otururken bu filme “Kör Nokta” ismini vermiş.

Bu hikayedeki Michael Oher Ulusal Futbol Liginin en çok aranan oyuncularından biri olmuştur ve bunu oyun kurucusunu onu evlatlık eden annesi, ikinci adamı da bu ailedeki küçük kardeşi gibi görüp koruma içgüdüsü ile onları koruyormuşçasına takımını korumuş ve başarmıştır.

Kör noktalarımızın görünmesi ve bir başkası tarafından keşfedilmesi zordur. Onlarda, bizi biz yapan bir şeyler saklıdır. Micheal Oher ailesi tarafından görmezden gelinen biriydi ama unutmamalıyız ki;

“Gerçekler görmezden geliniyor diye yok olmazlar…”

Eğitim yazılarımızı incelemek için tıklayınız.

Çok yakında paylaşımlarımıza başlayacağımız instagram hesabımızı da takip etmeyi unutmayınız.