Madam CJ Walker Kimdir?

Madam CJ WALKER hakkında bilgi almak için yazımızı okuyun. Madam CJ Walker'in hayatı, kariyeri ve daha fazlası bu yazımızda!

Madam CJ Walker kimdir? Evet, çoğumuzun bu isimler tanıdığı Madam CJ Walker aslında kimdir? Madam CJ Walker olarak tanınan ve bilinen Sarah Breedlove 23 Aralık 1867’de doğdu. Madad CJ Walker günümüzde marka sahibi olmanın yanı sıra Amerikalı bir girişimci, hayırsever ve politik ve sosyal aktivisti gibi de tanınmaktadır. Amerika’da fakirlikten milyonerliğe giden ilk zenci kadın olarak bu yolculuğu sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmayı başarmıştır. Birçok kaynağa göre diğer kadınların ilk olma ihtimaline rağmen, servetlerinin o kadar iyi belgelenmediğini belirtiyor. Bu yüzdende Amerika’daki ilk kadın kendi kendine milyoner olarak tarihe geçti.

Madam CJ Walker / Sarah Breedlove Zorlu Hayatı

Madam CJ Walker, Owen ve Minerva (Anderson) Breedlove’un kızı olarak 23 Aralık 1867’de dünyaya geldi. Bir ablası ve dört erkek kardeşi olan altı çocuktan biriydi. Özgürleşme Bildirgesi imzalandıktan sonra ailesinde özgürlüğe doğan ilk çocuktur. Bu durumdan kaynaklıda köle kampından milyonerliğe giden başarı öyküsü denilmektedir. Çok küçük yaşında yetim kalmasın yanı sıra da 14 yaşında Moses McWilliams ile evlendi. Sara ve Moses’in A’Lelia adında bir kızları vardı. Moses 1887’de vefat ederek aile için büyük sarsıntı yaşandı. Sarah 1894’te yeniden evlendi, ancak ikinci kocası John Davis’i 1903 civarında terk etti. Fakat bu 2 başarısız ve hüzünlü evliliğin ardından Ocak 1906’da Sarah, Missouri, St. Louis’de tanıdığı bir gazete reklam satıcısı olan Charles Joseph Walker ile evlendi. Bu evlilik sayesinde Madam CJ Walker olarak tanındı. Sarah’ın kızı A’Lelia McWilliams üvey babasının soyadını aldı ve A’Lelia Walker olarak tanındı.

Madam CJ WALKER Biyografi

Eski evliliğinin ilerleyen yıllarında, yaklaşık 20’li yaşlarındayken günde yaklaşık bir dolardan az para kazanarak çamaşırcılık yapıyordu. Geleceğe dair tek umudu kızı idi ve kızı için bir şeyler yapmak istiyordu. Onun eğitim alması konusunu kendisine misyon edinmişti. Sarahın yaşadığı dönemde siyahi kadınlarda sık görülen cilt bozuklukları, sert kepek ve kellik gibi diğer saç deri rahatsızlıkları onda da oluşmuştur.

Madam CJ Walker’ın Saç Bakım Sektöründe İlk Adımları

Bu konuyla ilgili berber olan erkek kardeşinden bilgiler aldı. Bu konuşmanın ardından Louisiana Satın Alma Fuarı’nda Afrikalı-Amerikan saç bakım markası Poro Şirketi’nin komisyoncusu oldu. Sarah saç bakım şirketlerinde çalışırken kendi ürün hattını geliştirmeye başladı. 1905 yılı Temmuz ayında, kızı ile beraber Malone (saç bakım endüstrisindeki en büyük rakibi ) için ürün satmaya ve kendi saç bakım işini geliştirmek için Denver’e taşındı.

Annie Malone ile aralarında tartışma yaşandıktan sonra onun için çalışmayı bıraktı. 1906 yılında Charles Walker ile evlendi. Eşi ile beraber bağımsız bir kuaför ve kozmetik kremlerin perakendecisi olarak tanıttığı bir iş kurdular. Evleri tek tek dolaşarak siyahi kadınlara ürünlerini satmaya başladı. İşleri pozitif yönde artış gösteren Walker ailesi 1908 yılında güzellik merkezi açtı.

Madam CJ Walker Ürünleri

Madam CJ Walker aynı zamanda bir aktivistti. Siyahi kadınların ekonomik özgürlüğünü savunan biri olarak, satış acenteleri ağı için ‘Walker System’de eğitim programları açtı. Bir fabrika, kuaför ve güzellik okulu inşa etti ve araştırma için bir laboratuar ekledi. Şirket bünyesinde çalışanların çoğu kadındı. ‘The Walker System’ kullanarak ‘Güzellik kültürcüsü’ olmaları için eğitti. 1917 yılına gelindiğinde şirket yaklaşık olarak 20.000 kadının eğitildi. O zamanlar siyahi kadınlara ürün satan firmalar Avrupa’daki standartlarına sahip güzellik anlayışı sebebiyle kendini beğenmeyen kadınların satışlarını düşürmemesi için paketlerin üzerine siyahi olmayan kadınların resimlerini koyuyorlardı. Madam CJ Walker bu algıyı değiştirmeye çalışıyordu. Fakat Afrikalı-Amerikan siyahi bir kadın olan Walker paketlerin üzerine kendi resmini koydu. Bu ürünlerin satışının yanında kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kendisine esas alıyordu.

Madam CJ WALKER

Şirketinde çalışan kadınlara aileleri için ev alma, çocuklarının eğitimine imkan sağlamasına olanak tanıdı. Kadınlardan birinin o yazdığı mektupta’ siyahi kadınların 1 ay boyunca birisinin mutfağında çalışarak kazandığı paradan daha fazlasını tek günde kazanmayı mümkün kıldığı’ için teşekkür ettiğinden bahsetmiştir.

1917 yılında Amerika’da ilk ulusal iş kadınları toplantısı olan Ticaret Kurultay’ını düzenledi. Kurultay’ın açılış konuşmasında ‘ sizlerden yalnızca kendinizi değil, başkalarını da düşündüğünüzü göstermenizi istiyorum’ diye bahsettikten sonra birçok kadın Başkan Woodrow Wilson’a telgraf çekerek yargısız infazın federal suç olmasını sağlayacak kanun hükmündeki kararnameyi desteklemesini istemişlerdir. Walker tarihte kendi kendine milyoner olabilen ilk siyahi kadın girişimcidir. 25 Mayıs 1919’da vefat etmiştir.

Madam CJ WALKER sitesini incelemek için tıklayınız.

Düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. Diğer kariyer motivasyon yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.
Bizlere Instagram adresimizden ulaşabilirsiniz @theGemba