MAYMUN BEYNİNE İNSAN GENİ YERLEŞTİRİLDİ

Maymun Beynine İnsan Geni Yerleştirildi! Bilim İnsanları Bu Konu Hakkında Açıklama Yaptı! Daha Fazlası İçin Tıklayın!

The Gemba olarak güncel yazılar ile karşınızdayız. Bilim dünyasında yeni gelişmeler devam ediyor. Maymun beynine insan geni yerleştirildi! Alman ve Japon bilim insanları maymun beyninde bazı çalışmalar yapıyorlar. İnsan genlerini maymun beynine enjekte eden bilim insanları, işlem gören maymun fetüsünün beyninin boyut olarak yaklaşık iki katına çıktığını açıkladı. Fakat etik kaygılar ve öngörülemeyen sonuçlar nedeniyle deneyin bir sonraki aşamaya geçmesine izin verilmedi.

MAYMUN BEYNİNE İNSAN GENİ YERLEŞTİRİLDİ

Maymun beynine insan geni yerleştirildi! Bilim insanları farklı bir deneye imza atarak insan genlerini maymun beynine ekledi. Almanya Max Planck Moleküler Hücre Biyolojisi ve Genetiği Enstitüsü ve Japonya Deney Hayvanları Merkez Enstitüsü tarafından yürütülen çalışma sonuçlandı. Sonuçlar ise Science dergisinde yayımlandı. Yapılan çalışma hakkında bilgi verilerek, çalışma kapsamında detaylı şekilde yazıldı. Alman ve Japon araştırmacılar, insan beynindeki kök hücreleri yönlendiren ARHGAP1 adlı bir geni bir primat türü olarak bilinen marmoset fetüslerinin beynine enjekte etti. Bunlara ek olarak bildirildi ki, haziran ayında paylaşılan bulgularda primat beyinlerinin biliş ve dilden sorumlu olan neokorteks kısmının yapılan işlem sonrası geliştiği ve büyüdüğü belirtildi.

Maymun beynine insan geni yerleştirildi

Deney ile ilgili bazı görüntüler paylaşıldı. Araştırmacılar tarafından yayınlanan görüntülere göre değiştirilmiş maymun beyinleri, gebeliğin yaklaşık 100. gününde boyut olarak neredeyse iki katına çıktı. Konu ve sonuç hakkında ise konuşma yapan çalışmanın yazarı Michael Heide, “Gerçekten de sıradan marmoset beyninin neokorteksinin genişlediğini ve beyin yüzeyinin katlandığını bulduk” dedi.

Maymun beynine insan geni yerleştirildi
Maymun beynine insan geni yerleştirildi

Maymun beynine insan geni yerleştirilme çalışması sonucunda bilim insanları, neokorteksin beynin evrim geçiren en yeni kısmı olduğunu söyledi. İnsan beyninin kütlesinin yaklaşık dörtte üçünü oluşturan bu kısım ciddi bir rol oynamaktadır. Bu kısım duyu algılaması, motor emirlerin oluşumu, bilinçli düşünme ve dil gibi insanlara özgü yüksek fonksiyonların yürütülmesinde görev alıyor.

Fakat yapılan bu çalışma diğer aşamaya geçiş yapamadı. Bilim insanları bu konu hakkında da bazı açıklamalar yaptı. Yapılan deney, maymun ceninlerinin daha büyük, daha gelişmiş ve daha insan benzeri beyinlere sahip olmasıyla sonuçlansa da bilim insanları, etik kaygıları ve “öngörülemeyen sonuçlar” nedeniyle maymun fetüslerini sezaryen işlemiyle çıkarmayı tercih etti.

Düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. Diğer güncel yazılar için buraya tıklayabilirsiniz.
Bizlere Instagram adresimizden ulaşabilirsiniz @theGemba