ÖĞRETMENLER GÜNÜ

İlkokuldaki ilk günümüz hepimizin aklındadır. Okul; merakla başladığımız, hayata karşı ilk güçlü adımlarımızı attığımız, ömür boyu sürecek olan öğrenme yolculuğumuzun ilk büyük kapısıdır. O kapıdan geçtikten sonra konuşmanın kelimelerden, kelimelerin harflerden, harflerinde bize Ata’mızdan geldiğini öğreniriz. Elbette bunu tek başımıza yapmayız. Bize o yolu gösteren, o harfleri öğreten, bilgiye ışık tutan öğretmenlerimiz vardır. Tüm öğretmenlerimizin, eğitimcilerimizin, öğretmek yolunda emek verenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün Hikayesi

Öğretmenler Günü Türkiye’de her yıl 24 Kasım’da kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşmiştir.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verilmiş ve bu günümüze kadar devam etmiştir.

Atatürk’ten Öğretmenlere

Öğretmenler, bir toplumun en özel parçalarıdır. Çünkü yetiştirirler, öğretirler, yol gösterirler. Bu yüzdendir ki birçok ülkede öğretmenler günü kutlanır.

Azerbaycan’da 5 Ekim’de, Çekya’da 28 Mart’ta, Hindistan’da 5 Eylül’de, İran’da 2 Mayıs’ta, Malezya’da 16 Mayıs’ta, Peru’da 6 Temmuz’da, Slovakya’da 28 Mart’ta, Kıbrıs’ta Türkiye’de olduğu gibi 24 Kasım’da öğretmenler günü kutlanır.

10 Kasım’da kaleme almış olduğum yazıda da belirttiğim gibi; Mustafa Kemal Atatürk, eğitimi her zaman ön planda tutmuştur:

“Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.”

Ve öğretmenlere seslenmiştir:

“Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”

Öğretmenler görevlerini en iyi şekilde yerine getirirken öğrencilerin ve hayat boyu öğrenmeye gönül verenlerin bir görevi olmalı diye düşünüyorum:

Öğretmen nasıl “ög” kökünden geliyor ve öğüt yoluyla bilgilendirmek, düşünce yönünden geliştirmek, eğitmek, yetiştirmek anlamına geliyorsa; bizde talebe olup “talep eden” köküne yakışır bir şekilde hayat boyu öğrenmeyi ve gelişmeyi talep edelim. Bu da bizim kendimize yapacağımız en büyük iyilik olsun.

Bu günü bizlere ilk adımdan bugünlere gelmemize vesile olan bütün öğretmenlerimize ve bizlere öğretmek için emek verenlere teşekkür ederek geçirelim.

Çok yakında paylaşımlarımıza başlayacağımız instagram hesabımızı da takip ederseniz de çok seviniriz.

Ve güzel bir öğretmenin konuşması ile bu yazıyı sonlandırıyorum. Keyifli seyirler.