Parkinson Yasası “Ertelemek”

Ertelemek? Siz hayatınızda bir şeyleri ertelemekten kaçabiliyor musunuz? Çünkü aslında bazen bilinçli bazen de bilinçsiz ertelemek zorunda kalıyoruz işimizi, yapacaklarımızı, kendimizi… Peki bu ertelemenin bir anlamı var mı? Sadece biz mi erteliyoruz başkaları da erteliyor mu? Gelin bu konuya birlikte yakından bakalım.

“Bir iş daima bitirilmesi için kendisine ayrılan sürenin hepsini kapsayacak şekilde uzar.”
CYRIL NORTHCOTE PARKINSON

Bu söz size kendi hayatınızda bir yerden tanıdık geldi mi? Ya da bir başka deyişle “ertelemek”

Son teslim tarihi olan bir şeyle karşılaştığımızda onu erteler de erteleriz. Hatta belki TED Talk konuşmacısı Tim Urban gibi bizlerde bir işi teslim tarihine çok yakın bir zamanda yapıyoruzdur.

Tim Urban

Araştırmalar, bir görev söz konusu olduğunda insanların öncelikle “Bu işi tamamlamak için ne kadar süreye ihtiyacım var?” yerine, “Bunu tamamlamak için ne kadar zamanım var?” diye düşünme eğilimi gösterdiklerini ortaya koymuştur. Bu düşünme şekli insanların zamanı verimsiz kullanmalarına yol açmaktadır.

Peki nedir bu Parkinson Yasası?

Parkinson yasası yapmayı planladığınız işin, gerekli olmasa bile ona ayırdığınız süre kadar genişlemesi demektir. Birtakım görevleri yerine getirmek için ekstra bir zaman verildiğinde, kişiler aslında ihtiyaçları olmayan bu zamanı bir avantaj olarak algılarlar. Fakat sürenin artması işin kalitesini arttırmaz. İllâ ki başınıza gelmiştir.

Parkinson yasası

Ertelemek… (Usta bir erteleyicinin zihninde)

TED Talk konuşmacısı, blog yazarı Tim Urban ertelemeyi bir “anlık haz maymunu” na benzetmektedir. Beyinde karar verme mekanizmasını da bir gemi dümenine benzeten Tim, anlık haz maymununun dümeni “mantıklı karar verici”nin elinden aldığı zamanlarda ertelediğimizi ama bunun da “panik canavarı” ile yüzleşene kadar olduğunu söylemiş ve eklemiştir:

Eğer erteleyicinin bir şeyleri başarabilmek için tek yöntemi panik canavarı ise ortada sorun var demektir ve erteleyen insanların yaşadıkları hüsran hayallerini başaramadıklarından dolayı değil, onların peşine düşmeye bile başlayamadıkları içindir..”

Tim Urban’ın TED konuşması

1955 yılında Parkinson’un ifade ettiği şey ile 2016 yılında TED Talk platformunda Tim Urban’ın ifade ettiği şey aynıdır. Hepimiz birer erteleyiciyiz. Bu 1955’te de böyleymiş şimdi de böyle..  

Yani ertelemek hep hayatımızda ama sizce bizi ele almasına izin mi vermeliyiz? Artık erteleme sebebimizi de biliyorken bence;

 “Neleri ertelediğimizi düşünmeliyiz.”

Benim kaleme almış olduğum Kariyer ve Motivasyon serisinin “denemek” temalı yazısını okumak için tıklayınız.

Çok yakında paylaşımlarımıza başlayacağımız instagram hesabımızı da takip etmeyi unutmayın.